circle

NACHLAZENÍ

Nachlazení má velmi podobný průběh jako chřipka, obě onemocnění jsou však způsobena různě nebezpečnými viry. Chřipkový virus influenza může navíc vyvolat další zdravotní komplikace, pokud nemoc dostatečně nevyléčíme.

Typické příznaky nachlazení jsou: rýma, bolest hlavy a končetin, únava. Zvýšená teplota do 38 °C. Nachlazení trvá zpravidla 7–9 dnů.

Při nachlazení pomáhá dodržovat klidový režim a zásobovat se množstvím vitamínu C, ovoce a zeleniny. Proti rýmě a ucpání nosu pomáhají nosní spreje, kapky nebo proplachování solnými roztoky, použít můžete například NasoDrill. Na bolest a škrábání v krku použijte Drill pastilky, zklidňují podrážděnou sliznici v krku a desinfikují dustinu ústní.

Oproti nachlazení má chřipka prudší nástup, příznaky bývají silnější, objevuje se vysoká horečka
nad 38 °C. Její průběh je výrazně těžší a trvá 7–14 dnů. Nachlazení se vyskytuje obvykle na jaře a na podzim, kdy se daří virům.

V létě se vyskytuje zejména z těchto příčin:

  1. Klimatizace

Pamatujte na to, že teplota v místnosti by měla být maximálně o 5–7 °C nižší, než je teplota okolí. Pokud je například venku 35 °C a termostat v kanceláři je nastaven na 20 °C, vystavujete se riziku oslabení imunity horních cest dýchacích.

Jestliže cestujete autem, rozdíl teplot by měl být maximálně 6 °C. Pamatujte, že teplota v autě by nikdy neměla klesnout pod 21 °C. Pokud bude až příliš velký rozdíl mezi teplotou uvnitř auta a okolím, může dokonce nastat kolaps oběhového systému.

Pokud se v létě často nacházíte nebo pracujete v klimatizovaných prostorech, připravujte své tělo na přechod z příjemné pokojové teploty do rozpálené ulice postupně: setrvejte v neklimatizované chodbě a napijte se minerálky, předejdete tak teplotnímu šoku.

  1. Pití studených nápojů

Pitím příliš studených nápojů způsobíte vašemu tělu teplotní šok, změní se podmínky na sliznici v krku, hltanu a mandlích, což může usnadnit průnik infekce. V létě proto pijte nápoje, které mají pokojovou teplotu, nebo vlažné čaje.

  1. Průvan

Studený vzduch, kterému se v průvanu vystavujeme, oslabuje imunitu sliznice v krku. Problémy může způsobit také větrák, který žene vzduch přímo do obličeje. Ten vysušuje pokožku a vyvolává pálení očí.

 

circle